Zasiedzenie nieruchomości 2018-09-18T10:00:06+00:00

Świadczymy doradztwo prawne zarówno dla właścicieli jak i posiadaczy budynków i lokali, nieruchomości gruntowych, nieruchomości objętych użytkowaniem wieczystym, w sprawach o zasiedzenie nieruchomości.

SKUTKI ZASIEDZENIA

Zasiedzenie jest sposobem nabycia własności nieruchomości. Dzięki instytucji zasiedzenia osoba, która wnosi nakłady na nieruchomość, rozbudowuje ją, płaci podatki od nieruchomości, władając nieruchomością niemal jak właściciel, może ubiegać się o nabycie własności danej nieruchomości. Właściciel nieruchomości, który z różnych względów nie interesuje się swoim majątkiem, w takiej sytuacji może stracić prawo własności nawet bez żadnego wynagrodzenia ze strony posiadacza.

DOBRA I ZŁA WIARA

Kluczową przesłanką zasiedzenia jest stan świadomości posiadacza oraz upływu czasu. W ich obliczu mówić możemy o zasiedzeniu w dobrej i złej wierze. Zasiedzenie w dobrej wierze przysługuje posiadaczowi nieruchomości, który pozostaje w przekonaniu, iż stanowi ona jego własność. Przekonanie takie, mimo iż błędne, może być bowiem usprawiedliwione konkretnymi okolicznościami. W takiej sytuacji zasiedzenie może być stwierdzone po upływie 20 lat od rozpoczęcia biegu terminu zasiedzenia. Posiadaczem w złej wierze jest natomiast osoba, która ma świadomość, że nie przysługuje jej prawo własności lub też nie dołożyła należytej staranności, by się tego dowiedzieć, a mimo to korzysta z nieruchomości jak właściciel. W przypadku posiadania w złej wierze czas potrzebny do stwierdzenia zasiedzenia wynosi 30 lat.

CO OFERUJEMY

Nasi adwokaci pomagają:

  • właścicielom nieruchomości bronić się przed stwierdzeniem zasiedzenia
  • posiadaczom uzyskać sądowe stwierdzenie zasiedzenia
  • złożyć zeznanie podatkowe

JEŚLI JESTEŚ ZAINTERESOWANY NASZYM WSPARCIEM

ZADZWOŃ lub wypełnij FORMULARZ ONLINE.
Jesteśmy do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 17.00.

AUDYT PRAWNY
NIERUCHOMOŚCI

REGULOWANIE STANU PRAWNEGO
NIERUCHOMOŚCI

ZAKUP I SPRZEDAŻ
NIERUCHOMOŚCI

SŁUŻEBNOŚĆ PRZESYŁU

ZDANIEM EKSPERTA

Zapraszamy na blog naszej Kancelarii, na którym publikujemy porady prawne i podatkowe podejmujące problemy dotyczące szerszej grupy zainteresowanych. W publikowanych artykułach poruszamy tematykę prawno-podatkową, wskazując interesujące i praktyczne przykłady.

USŁUGI PODATKOWE

Firmom z Sosnowca, Katowic, jak i całego województwa śląskiego oferujemy także doradztwo podatkowe w problemach związanych z ich bieżącą działalnością. Monitorujemy linię orzeczniczą i interpretacje wydawane przez Urzędy Skarbowe, by móc oferować zawsze optymalne rozwiązania. Zapraszamy do zapoznania się z nasza ofertą doradztwa podatkowego.