Zwrot podatku VAT z zagranicy | SN Kancelaria Katowice, Sosnowiec 2023-02-13T12:34:49+00:00

RZECZY TRUDNE WYMAGAJĄ TYLKO WIĘKSZEJ UWAGI

Rzeczy, które na pozór wydają się trudne wymagają od nas po prostu dostatecznie dużo uwagi. Realizacja projektów prawno podatkowych jest jak sztuka balansowania kamieni. Liczy się dobry plan i nieustępliwość w kontaktach z organami podatkowymi.

ZWROT PODATKU VAT Z ZAGRANICY

Zapłaciłeś podatek VAT w kraju Unii Europejskiej, w którym nie posiadasz siedziby i chcesz go odzyskać? Nasza Kancelaria oferuje przedsiębiorcom kompleksowe doradztwo podatkowe w procesie ubiegania się o zwrot podatku VAT z za granicy, w szczególności z krajów UE (VAT-REFUND). Składamy wnioski VAT-REF, wspieramy w pozyskiwaniu niezbędnej dokumentacji.

ZWROT VAT Z ZAGRANICY - DLA KOGO?

Polscy przedsiębiorcy, w toku prowadzenia działalności, coraz częściej dokonują zakupów usług i towarów w innych krajach Unii Europejskiej. Zakupy te są opodatkowane obowiązującym w danym kraju VAT-em, który można odzyskać wypełniając wniosek VAT REF.

O zwrot zagranicznego podatku VAT może ubiegać się przedsiębiorca, jeżeli:

 • nie masz siedziby, stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, stałego miejsca zamieszkania lub zwykłego miejsca pobytu w kraju UE, w którym dokonał nabycia
 • jest czynnym podatnikiem podatku VAT
 • nie dokonuje wyłącznie sprzedaży zwolnionej z VAT, ani nie korzysta ze zwolnienia VAT podmiotowego

ZWROT VAT Z ZAGRANICY - CO OBEJMUJE?

Zwrot podatku VAT z UE obejmuje towary i usług:

 • nabycie paliwa
 • wynajem środków transportu
 • inne wydatki związane ze środkami transportu
 • opłaty drogowe i inne związane z użytkowaniem dróg
 • koszty podróży (opłaty za taksówki, transport publiczny)
 • koszty zakwaterowania
 • koszty żywności, napojów i usług restauracyjnych
 • opłaty za wstęp na targi i wystawy
 • wydatki na artykuły luksusowe, rozrywkowe i reprezentacyjne
 • inne (głównie narzędzia, części, naprawy, artykuły biurowe)

JAKĄ KWOTĘ MOŻNA ODZYSKAĆ?

W ramach procedury VAT-REFUND wskazane zostały jedynie minimalne kwoty zwrotu o jakie można wnioskować, są to:

 • nie mniej niż 400 euro – wnioskując o zwrot podatku VAT za okres od 3 do 12 miesięcy
 • nie mniej niż 50 euro – wnioskując o zwrot podatku VAT za okres dłuższy niż rok

ZWROT VAT Z KRAJÓW UE

Podatek VAT można odzyskać ze wszystkich krajów UE, a więc z Austrii, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Cypru, Czech, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Litwy, Luksemburgu, Łotwy, Malty, Niemiec, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Szwecji, Węgier, Wielkiej Brytanii, Włoch i Szwecji, a także z Norwegii.

TERMINY

Termin na złożenie wniosku VAT-REF, o zwrot zapłaconego podatku VAT w UE, mija 30 września roku następującego po roku podatkowym, w którym wydatki zostały poniesione.

Wniosek składany jest to urzędu skarbowego właściwego dla danego podmioty. Urząd kieruje wniosek do kraju zwrotu. Na rozpatrzenie wniosku kraj zwrotu ma 4 miesiące, jeśli konieczne są dodatkowe wyjaśnienia / informacje, to termin ten może przedłużyć się o kolejne 2 miesiące.

CO OFERUJEMY?

Świadczymy kompleksową usługę wsparcia prawno-podatkowego na wszystkich etapach procesu ubiegania się o oddłużenie:

 • doradztwo podatkowe przy kwalifikacji wydatków
 • wsparcie w procesie przygotowania dokumentacji
 • wypełnianie wniosku o zwrot podatku VAT-REF
 • reprezentowanie przed urzędem skarbowym

SŁAWOMIR ŚLIWOWSKI

- doktor prawa finansowego / doradca podatkowy

Doktor nauk prawnych w dziedzinie prawa finansowego. Ma ponad 10-letnie doświadczenie w zawodach prawniczych. W kręgu jego zainteresowań pozostaje w szczególności prawo handlowe, podatkowe i karnoskarbowe. Autor licznych publikacji z zakresu prawa podatkowego. Włada biegle językiem angielskim. Świadczy usługi doradztwa prawno-podatkowego dla przedsiębiorców i osób indywidualnych w miastach takich jak – Katowice, Sosnowiec, Będzin, Dąbrowa Górnicza, Czeladź.

KRZYSZTOF NOWAK

- adwokat / doradca podatkowy

Absolwent podyplomowych studiów z zakresu wyceny spółek kapitałowych w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Adwokat z 10-letnim doświadczeniem w zawodach prawniczych. Specjalizuje się w procesowym prawie podatkowym, prawie cywilnym oraz prawie karnym. Prowadzi szkolenia z zakresu prawa podatkowego. Posługuje się biegle językiem angielskim. Ukończył prawnicze studia stacjonarne na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego. Od 10 lat świadczy doradztwo prawne dla Klientów z Katowic, Sosnowca, Będzina, Dąbrowy Górniczej, Czeladzi.

JEŚLI JESTEŚ ZAINTERESOWANY NASZYM WSPARCIEM

ZADZWOŃ lub wypełnij FORMULARZ ONLINE.

Jesteśmy do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 17.00.

ZDANIEM EKSPERTA

Każdego dnia pragniemy dzielić się naszą wiedzą i doświadczeniem. Od prawie 10 lat zajmujemy się obsługą podatkowo-prawną firm oraz osób prywatnych. Zapraszamy do odwiedzenia naszego bloga, gdzie prezentujemy praktyczne porady oraz case studies z zakresu podatków i prawa.

REFERENCJE

 

Do grona naszych Klientów należą firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, duże korporacje, a także osoby prywatne. Prowadzimy kompleksową obsługę prawno-podatkową w firmach z różnych branży. Prezentujemy opinie naszych Klientów, z którymi jesteśmy od prawie 10 lat.