Ulga B+R (badania i rozwój) 2023-02-03T10:31:54+00:00

PODEJMUJESZ ODWAŻNE DECYZJE?

Prowadzisz przedsiębiorstwo, zatrudniasz ludzi, dostarczasz jakość, a czujesz się jakbyś codziennie skakał na bungee? W tak szybko zmieniającej się dziś rzeczywistości prawno-podatkowej prowadzenie firmy to po prostu ciągłe ryzyko. Podejmujesz odważne decyzje? Przyda Ci się ktoś, kto porządnie zabezpieczy linę, kiedy Ty będziesz kolejny raz skakać w nieznane.

DORADZTWO PRAWNO-PODATKOWE

Świadczymy kompleksowe doradztwo prawne i podatkowe w procesie kwalifikacji i rozliczania ulgi B+R, czyli ulgi na badania i rozwój.

CZYM JEST ULGA B+R?

Ulga B+R to preferencja podatkowa obejmująca wydatki kwalifikowane na działalność badawczo-rozwojową – badania naukowe i prace rozwojowe. Pozwala na rozliczenie 100% wydatków na innowacje od kosztów uzyskania przychodu, a do tego 100% tego samego wydatku od obliczonej już podstawy opodatkowania. Ulga B+R obejmuje nie tylko zaawansowane projekty badawcze. Zasadniczo może być stosowana do każdej prowadzonej regularnie działalności innowacyjnej przedsiębiorstwa. Obejmuje bowiem działania rozwojowe, które służą podniesieniu konkurencyjności przedsiębiorstwa, a zatem skierowane są do wewnątrz firmy. Warunkiem jest by działalność badawczo-rozwojowa była systematyczna i miała na celu zwiększenie wewnętrznych zasobów wiedzy przedsiębiorstwa oraz wykorzystania ich do modyfikowani i tworzenia nowych usług i produktów.

DLA KOGO ULGA B+R?

Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać z ulgi B+R muszą, prowadzić działalność badawczo rozwojową zgodną z Ustawą z dnia 25 września 2015 roku o zmianie niektórych ustaw w związku ze wspieraniem innowacyjności.

Zasadniczo nie ma znaczenia czy podmiot, który chciałby skorzystać z preferencji oferowanych przez ulgę B+R jest dużym, makro czy mikroprzedsiębiorcą. O ulgę starać może się zarówno lider branży, jak i rozpoczynający swoją działalność startup, który pracuje nad:

  • nową technologią produkcji,
  • optymalizacją metod produkcji,
  • tworzeniem nowych produktów,
  • ulepszeniem istniejący produkt,
  • optymalizacją procesów.

Co warte podkreślenia, w procesie ubiegania się o ulgę B+R nie mają znaczenia wyniki finansowe uzyskiwane z prowadzonej działalności. Dzięki temu ulga B+R może wspierać przedsiębiorców w procesie modyfikacji produktów, które mimo wdrożenia nie odniosły spodziewanego sukcesu.

WYDATKI ROZLICZANE ULGĄ B+R?

Przedsiębiorca korzystający z ulgi na badania i rozwój może odliczyć koszty kwalifikowane, do których należą:

  • koszty zatrudnienia pracowników pracujących na umowę o pracę, umowę zlecenie oraz umowę o dzieło, przy czym dotyczy to tej części wynagrodzenia, która odpowiada za czas poświęcony na działania B+R,
  • nabycie materiałów i surowców bezpośrednio wykorzystywanych w prowadzonej działalności B+R,
  • zakup ekspertyz, opinii, usług doradczych, wyników badań naukowych świadczonych lub wykonywanych na podstawie umowy przez jednostkę naukową, na potrzeby prowadzonej działalności B+R,
  • koszt zakupu i wykorzystania aparatury naukowo-badawczej i sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego w działalności B+R,
  • odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w działalności B+R,
  • koszty wynikające z uzyskania patentu, ochrony wzoru użytkowego i przemysłowego.

CO OFERUJEMY?

Świadczymy kompleksową usługę wsparcia prawno-podatkowego na wszystkich etapach procesu ubiegania się o ulgę na badania i rozwój (B+R). Nasze doradztwo obejmuje:

  • analizę działalności pod kątem możliwości skorzystania z ulgi B+R,
  • wskazanie wydatków kwalifikowanych,
  • przygotowanie dokumentacji projektowej w celu korzystania z ulgi,
  • redagowanie umów pod analizę B+R,
  • przygotowanie wniosku o interpretację podatkową w zakresie możliwości korzystania z ulgi B+R,
  • prowadzenie ewidencji dla celów rozliczenia ulgi,
  • reprezentacja przed organami administracji skarbowej w toku czynności sprawdzających, jak i kontroli podatkowej w związku ze zgłoszeniem ulgi.

Przedsiębiorcy korzystający z ulgi B+R są zobligowani do ujawnienia tego faktu w rocznej deklaracji podatkowej. Organy podatkowe przyglądają się przedsiębiorstwom korzystającym z ulg podatkowych, a przez to jeszcze bardziej cenne jest wsparcie jakie może dać prawnik doświadczony w procesie kwalifikacji i rozliczania ulgi B+R.

CO NAS WYRÓŻNIA?

Sławomir Śliwowski, wspólnik naszej Kancelarii, jest adwokatem specjalizującym się w prawie podatkowym i doktorem nauk prawnych w dziedzinie prawa finansowego. Jego wiedza i doświadczenie, w prowadzeniu wielu bardzo specyficznych spraw przed organami kontroli podatkowej, zapewnia Klientom naszej Kancelarii bezpieczeństwo w trakcie najbardziej skomplikowanych procesów prawno-podatkowych.

ULGA IP BOX

Doradzamy również w procesie kwalifikacji i procedurze rozliczania ulgi IP BOX. Nasze doradztwo prawno-podatkowe dedykujemy programistom, firmom branży IT, technologicznej i farmaceutycznej, jak i przedsiębiorcom z innych branż, którzy uzyskują dochód ze sprzedaży produktów i usług wytworzonych w oparciu o prawa własności intelektualnej. Korzystając z ulgi IP BOX mogą oni bowiem starać się o obniżenie podatku dochodowego z 17% do 5%.

JEŚLI JESTEŚ ZAINTERESOWANY NASZYM WSPARCIEM

ZADZWOŃ lub wypełnij FORMULARZ ONLINE.

Jesteśmy do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 17.00.

SŁAWOMIR ŚLIWOWSKI

- adwokat / doradca podatkowy

Doktor nauk prawnych w dziedzinie prawa finansowego. Adwokat z 10-letnim doświadczeniem w zawodach prawniczych. Specjalizuje się w materialnym prawie podatkowym, prawie handlowym oraz prawie karnym skarbowym. Autor licznych publikacji z zakresu prawa podatkowego. Włada biegle językiem angielskim. Ukończył prawnicze studia stacjonarne na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego. Świadczy usługi dla przedsiębiorców i osób indywidualnych w miastach takich jak – Katowice, Sosnowiec, Będzin, Dąbrowa Górnicza, Czeladź.

KRZYSZTOF NOWAK

- adwokat / doradca podatkowy

Absolwent podyplomowych studiów z zakresu wyceny spółek kapitałowych w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Adwokat z 10-letnim doświadczeniem w zawodach prawniczych. Specjalizuje się w procesowym prawie podatkowym, prawie cywilnym oraz prawie karnym. Prowadzi szkolenia z zakresu prawa podatkowego. Posługuje się biegle językiem angielskim. Ukończył prawnicze studia stacjonarne na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego. Od 10 lat świadczy doradztwo prawne dla Klientów z Katowic, Sosnowca, Będzina, Dąbrowy Górniczej, Czeladzi.

ZDANIEM EKSPERTA

Każdego dnia pragniemy dzielić się naszą wiedzą i doświadczeniem. Od prawie 10 lat zajmujemy się obsługą podatkowo-prawną firm oraz osób prywatnych.Zapraszamy do odwiedzenia naszego bloga, gdzie prezentujemy praktyczne porady oraz case studies z zakresu podatków i prawa.

REFERENCJE

 

Do grona naszych Klientów należą firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, duże korporacje, a także osoby prywatne. Prowadzimy kompleksową obsługę prawno-podatkową w firmach z różnych branży. Prezentujemy opinie naszych Klientów, z którymi jesteśmy od prawie 10 lat.